Aplikacja mobilna oraz webowa dla Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

logo Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
logo Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

Przez ostatnie miesiące mieliśmy przyjemność współpracować z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. Realizowana usługa polegała na przebudowie strony internetowej i przygotowaniu aplikacji mobilnej do samodzielnego zwiedzania Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. W szczególności, przebudowana została strona internetowa Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w zakresie przygotowania i uruchomienia wirtualnego spaceru. Przygotowaliśmy również aplikację webową oraz mobilną do samodzielnego zwiedzania Miejsca Pamięci Narodowej.

Powstałe po II wojnie światowej w Łambinowicach Centralne Muzeum Jeńców Wojennych prowadzi badania nad losem jeńców w stalagach oraz na temat ofiar dwóch systemów obozowych - radzieckiego i nazistowskiego. Szczególnie ważne są losy polskich jeńców wojennych, jak i polskich żołnierzy internowanych w czasie wojny. Placówka przechowuje i udostępnia pamiątki związane z jeniectwem - są to np. przedmioty utworzone przez więźniów podczas niewoli lub rzeczy należące do administracji oraz straży obozu. Oprócz tego do kolekcji muzeum należą dokumenty, mapy, zdjęcia oraz mikrofilmy. Podejmowane przez placówkę działania oraz zbieranie dowodów zbrodni systemów jenieckich, niemieckiego i radzieckiego, mają na celu pielęgnowanie pamięci o ofiarach.

Charakterystyka aplikacji

Głównym celem Zamawiającego była możliwość upowszechnienia zasobów Muzeum do samodzielnego zwiedzania w terenie lub zdalnego zwiedzania z poziomu komputera i/lub telefonu komórkowego (aplikacja Muzeum w miejscu pamięci. Poznajemy Łambinowice dostępna jest w Google Play). W wyniku realizacji projektu została więc opracowana zarówno aplikacja webowa jak też i aplikacja mobilna, która została przygotowana do pracy w trybie offline, aby wyeliminować ryzyko problemów z łącznością na terenie Muzeum.

Stworzona mapa podzielona jest na kilka obszarów, z których każdy posiada kilka przystanków dostępnych dla zwiedzających, łącznie jest ich 50. W ramach projektu nasza firma wykonała zdjęcia panoramiczne (panoramy wykonane w rozdzielczości 8K w technologii High Dynamic Range) a także zdjęcia z drona, aby zobrazować wielkość terenu obozowego i cmentarzy.. Użytkownicy korzystający z aplikacji mogą zwiedzać Muzeum przechodząc i odwiedzając kolejne miejsca lub skorzystać z przygotowanych ścieżek tematycznych zawierających wybrane miejsca.

Dodatkowo, przystanki zawierają podpunkty ze zdjęciami archiwalnymi i dokumentami lub wideo. Co jest szczególnie istotne, na każdym przystanku przygotowaliśmy możliwość wysłuchania nagrania z lektorem, który opowiada o historii danego miejsca w języku polskim i angielskim. We współpracy z profesjonalnym studiem nagraniowym przygotowaliśmy aż 100 nagrań lektorskich w dwóch wersjach językowych.

Na stronie dostępny jest również QUIZ, który zawiera 5 losowych pytań (test wyboru), sprawdzających wiedzę zwiedzających. Użytkownicy mają również możliwość zeskanowania zamieszczonych QR kodów, które przeniosą ich do odpowiedniej panoramy i pozwolą na przeczytanie treści, odsłuchanie przygotowanego nagrania audio, obejrzenie fotografii i wideo z danego punktu czy przystanku.

Użyte technologie

Aplikacja moblina oraz webowa została zbudowana na bazie następujących technologii:

  • Aplikacja mobilna została zbudowana w technologii React Native w oparciu o WebView i działa w systemach Android oraz iOS.
  • Przebudowywana strona internetowa działa w technologiach Java, Spring, Spring Boot, Spring Security, PostgreSQL oraz Vue.

RWD

Wirtualny spacer został zbudowany w oparciu o technologię RWD (Responsive web design), a więc w zależności od urządzenia, automatycznie dostosowuje rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Strona utworzona techniką RWD jest uniwersalna: wyświetla się dobrze na ekranach komputerów oraz na smartfonach i tabletach.

Standard WCAG 2.1

Zarówno strona, jak i aplikacja mobilna zbudowane zostały w oparciu o standard WCAG 2.1 i są dostosowane dla osób niewidomych i niedowidzących, niepełnosprawnych ruchowo i niesłyszących.

Szukasz systemu internetowego skrojonego
pod Twoje potrzeby?

Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy, a opowiemy Ci o szczegółach!

Zapraszamy do kontaktu